Site haberleri

Aşı kartı ve PCR testi Hakkındaki Duyuru / Announcement about vaccination card and PCR test

Aşı kartı ve PCR testi Hakkındaki Duyuru / Announcement about vaccination card and PCR test

by İsmail KARAGÜLLE -
Number of replies: 0

Değerli Öğrencilerimiz,

Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’na hoş geldiniz. Uzun bir aradan sonra sizlerle yeniden buluşuyor olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.

Güz döneminde derslerimiz 27 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren yüz yüze başlayacaktır. Kampüs ve bina girişinde aşı kartı kontrolleri yapılacaktır. Bu nedenle aşı kartı belgelerinizin çıktısını veya mobil aşı kartınızı yanınızda ve hazır bulundurmanız gerekmektedir. (Aşı kartınızı e-nabız uygulamasından, önce ekranın sol tarafındaki “COVID-19” sekmesine ve sonra da ekranın sağ üst köşesinde yer alan “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine tıklayarak PDF formatında indirip çıktısını alınız. Mobil aşı kartı ise "Hayat Eve Sığar" uygulamasından edinilmektedir.)

Aşısız öğrenciler ise 72 saatte bir PCR testi yaptırmak ve güncel PCR Negatif sonucunu kampüs ve bina girişinde göstermek zorundadır.

Aşısız öğrenciler PCR testlerini nerede ve ne zaman yaptırabilirler?

En yakın Devlet Hastanesi PCR test merkezlerinde yaptırabilirsiniz.

Haftada 2 gün (Pazartesi-Perşembe) öğleden sonra test yaptırabilirsiniz.

Sağlıklı ve başarılı bir dönem dileriz.

Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dear Students,

Congratulations on your admission to Ankara University, and welcome to the School of Foreign Languages. We are thrilled to meet our students after a such long time.

For the fall term face-to-face classes begin on 27 September 2021. Students will be accepted to the campus and school buildings upon presenting their Vaccination Record Card. All students are required to have the print-out of you’re their vaccination record or mobile vaccination record card with them. (You can download your vaccination record card in PDF format from the e-nabız application by clicking on the “COVID-19” button on the left side of the screen and then on the “COVID-19 Aşı Kartı” button” in the top right-hand corner of the screen and print it out. Mobile vaccination records can be obtained from the “Hayat Eve Sığar” application.)

Students who are not vaccinated are required to get a PCR test every 72 hours and show the latest PCR Negative result when entering the campus and school buildings.

Where and when can unvaccinated students get their PCR tests?

You can get a PCR test at the closest state hospital PCR test centres.

You can get a PCR test two days a week (Monday and Thursday), in the afternoon.

 

We wish you a healthy and successful term.

 

School of Foreign Languages Directorate